Van egy egészségi problémád, amely műtéti megoldást igényel. Műtét előtt feltétlenül szükséges, hogy szervezeted teherbíró képességét, aktuális állapotát felmérjük. Kérdéseink arra vonatkoznak, van-e bármilyen kísérő betegséged, káros szenvedélyed, családodban előforduló, esetleg öröklődő rendellenesség. Szedsz-e gyógyszert rendszeresen?
Miért van minderre szükség?
A műtét komoly stressz-állapot a szervezet számára. Első sorban a pszichét viseli meg, hiszen a szervezet felkészül arra, fájni fog a sebészkés okozta vágás, és a félelem ilyenkor alapvető. Akár bevallod magadnak, akár nem, ott van. Minden orvosi beavatkozás a szervezet egészét érinti. A műtéti beavatkozások komoly befolyással vannak az imunrendszer, a véralvadási rendszer egészére, az aneszteziológiai beavatkozások pedig a keringési és légzőrendszert befolyásolják leginkább. Amikor műtét előtt mi, aneszteziológusok felmérjük a kockázatokat, nemcsak az aneszteziológiai, de az ún. perioperatív (műtét körüli) kockázatról is beszélünk. Megbecsüljük azt is, hogy a fennálló kockázati tényezők összessége vajon szükségessé teszi-e műtét után az intenzív kezelést, vagy megfigyelést.
Előfordulhat, hogy tudod, milyen belszervi kísérő betegségeid vannak, esetleg gondozásra is jársz, gyógyszert szedsz rendszeresen. Ilyenkor a kivizsgálásra vidd magaddal mindazokat az orvosi papírokat, amelyek felvilágosítást adhatnak betegséged pontos mibenlétéről, és arról is, milyen gyógyszereket szedsz és milyen módon a nap folyamán.
Az is előfordul, hogy fogalmad sincs arról, hogy például magasvérnyomás betegségben szenvedsz, vagy szívritmus-zavarod van, nem okoznak panaszt, kivizsgálásod során derülnek ki. Létfontosságú, hogy szervezeted a műtét körüli idszakban egyensúlyban legyen, lehetséges, hogy belgyógyászati, vagy kardiológiai vizsgálatra, gyógyszerbeállításra kerül sor.
Tudnunk kell káros szokásaidról, mint a rendszeres alkoholfogyasztás, dohányzás, vagy kábítószer-élvezet. Nem élünk vissza ezekkel az adatokkal, köt bennünket az orvosi titoktartás, azonban ezek a szerek megváltoztatják szervezeted reakcióit a gyógyszerekre (főként az aneszteziológiában használt fájdalomcsillapító és altató szerekre, de a műtét utáni idszak gyógyszereire is). Kábítószer fogyasztás, vagy napi szintű alkohol fogyasztás a műtét utáni időszakban olyan tudatzavarokhoz vezethet, amelyeket jobb megelőzni, mint kezelni... A dohányzás főként az altatás során okozhat komoly, akár életveszélyes légúti szövődményeket, tanácsos a dohányzás csökkentése, lehetőség szerinti elhagyása legalább 2 héttel tervezett műtéted előtt.
Fontos azt is tudnunk, főként, ha soha nem volt még műtéted, hogyan alvad meg a véred, vagy például volt-e a családodban olyan személy, akinek véralvadási zavara (trombózis), vagy vérzékenysége volt.
Kaptál-e már transzfúziót? Ha nagyobb vérveszteséggel járó műtétre vársz, elfogadod-e a vérátömlesztést?
Ha meg vagy fázva, erről feltétlenül tudnunk kell. Még ha tüneteid meg is szűntek, szervezetednek mintegy 3 hétre van szüksége, hogy teljesen rendbe jöjjön. Ne siettesd a műtétet, inkább kérd annak halasztását. Semmi esetre se tagadd le a megfázásodat, hiszen annak jelenléte nagyon komoly, első sorban légzőszervi zavarokhoz, életveszélyes állapotokhoz vezethet, főként altatott betegeinknél. A fels légúti hurutok, gyulladással járó betegségek az immunrendszer állapotát is nagy mértékben befolyásolják, gyengítik, egy még meg nem gyógyult felső légúti hurut immunrendszered nem kell működése miatt a műtéted sikerét is veszélyeztetheti, könnyebben jön létre sebfertőzés, gennyedés, következményes sebgyógyulási zavarok léphetnek fel.
A kivizsgálás során mi gyógyítók arra is törekszünk, hogy lehetőség szerint minden kérdésedre kielégítő választ kapj, lelkileg felkészülhess mindazokra a megpróbáltatásokra, amik rád várnak. Nem a gyógyszer a legjobb nyugtató. Az mindössze segít abban, hogy valóban nyugalmi állapotban kerülhess a műtőbe. A legjobb nyugtató az, ha választ kapsz azokra a kérdésekre, amelyek esetleg nyugtalanítanak.
Az ismeretlentől mindig jobban félünk, mint attól a helyzettől, amiről lehetőség szerint informáltak minket!
Blogomról dióhéjban
Blogom tartalma az aneszteziológia, intenzív terápia, és mindaz, ami egészséggel, egészségmegőrzéssel kapcsolatos. Első sorban egy friss internetes rendelkezés miatt indítom útjára: 2015 április 21-től a Google hivatalos közleménye szerint a mobilbarát weboldalak kifejezett előnyt fognak élvezni a Google rangsorolásban, vagyis a weboldal láthatóságában. Nem szeretném, ha 2009 óta létező orvosi, egészségügyi honlapom láthatatlanná válna. A gportalos honlapoknak sajnos komoly esélye van erre, ugyanis nem alakíthatók mobilbaráttá, bárhogy is igyekeznék.
Alábbi blogom első sorban egy címlista és linkgyűjtemény, amely átirányít meglévő weboldalamra, értékes cikkeimre. Ezek nagy része blog formában nem lenne sem élvezhető, sem érthető. Értékes ábra anyagának nagy részét magam készítettem, szerteágazó tartalma a blogon engedélyezett 10 oldalba aligha férne be.
Hogyan találod meg a téged érdeklő tartalmakat?
Blogom tartalmát témakörök szerint oldalakra bomtom, itt megtalálod azokat a címeket, amelyek közül kiválaszthatod, mi érdekel.
Szeretettel várom mindazokat, akik műtétre készülnek, mindazokat, akik szoronganak kórházi kezelésük miatt. Eredeti honlapomon fórumlehetőség áll rendelkezésedre, ahol kérdezhetsz, igyekszem aggályaidra, kérdéseidre érthető formában válaszolni.
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése